Haber

ABD Sahil Güvenliği, İngiliz gemisinin batan bir denizaltı kurtarma operasyonuna katılmasını engelledi

İngiliz şirket RMS Titanic, Inc’in eski lideri Bretton Hunchak Salı günü The Telegraph’a verdiği röportajda İngiltere merkezli derin deniz araştırma firması Magellan’ın 5 bin metre derinliğe inebilen uzaktan kumandalı bir gemisi olduğunu söyledi. Hınçak, bu cihazın mahsur kalan denizaltıyı çıkarabilecek tek hazır araç olabileceğini belirtti. Hınçak, ABD Sahil Güvenlik’in Pazartesi gününden bu yana Channel Adaları’nda mahsur kalan İngiliz gemisinin operasyona katılmasına izin vermediğini iddia etti.

“BİZİ NEDEN REDDEDİYORLAR”

ABD’li yetkililer, yalnızca 3 bin metre derinliğe kadar inebilen New York merkezli bir gemiyi kullanmayı tercih ettiklerini belirtmişti. Titanic’in enkazı denizin 3.810 metre altında bulunuyor. “Neden iki gemiyi de kullanmıyoruz? Ne kadar çok yardım alırsak o kadar iyi. Bizi reddetmek, hayat kurtarmak için sahip olduğumuz her seçeneği dışlamak anlamına gelir. Bu insanların yeri doldurulamaz.”

“HİÇBİR BİLGİM YOK”

Ancak ABD Sahil Güvenlik Komutanı Yüzbaşı Jamie Frederick, İngiltere’nin operasyondaki yardım teklifinin reddedildiğine dair rastgele bir bilgisi olmadığını söyledi. Frederick, “Sahneye getirilebilecek ekipman olduğunu biliyoruz,” dedi. “Birleşik komuta, hangi ekipmana ihtiyacımız olduğunu belirlemek ve ardından onu oraya nasıl ulaştıracağımızı planlamak için çalışıyor.”

OKSİJEN ÇIKTI

OceanGate’e ait bir derin deniz denizaltısı, Pazartesi günü Titanik’in enkazı yakınında kayboldu. Beş yolcu taşıyan denizaltının bugün saat 14:08 itibariyle oksijeninin bittiği bildirildi.

SESLERİN KAYNAĞI BELİRLENDİ

ABD Sahil Güvenlik yaklaşık 20.000 kilometrekarelik bir alanı araştırdığını söyledi. Öte yandan Kanada’ya ait bir P-3 uçağı, sonar şamandıralarını kullanarak denizaltının kaybolduğu bölgeye yakın bir yerden gelen seslerin kaynağını tespit etti. Bu, mahsur kalan dalgıçların hala hayatta olduğunu ve kurtarılabileceğini gösterir.

besikduzuhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu