İş

ABD’de ön pazarlama: ÜFE, Adobe ve Lennar bilançoları

Investing.com – ABD hisse senedi piyasaları, Ağustos ayı enflasyon raporunun beklenenden hafif yüksek çıkmasının ardından ilk momentumunu kaybetti. Dow Jones Endüstriyel Ortalaması, süreçlerin son saatlerinde düşüşe geçti.

Tüketici fiyat endeksi ağustos ayına göre %3,6 olan beklentilerin biraz üzerinde %3,7 arttı. Çekirdek rakamın yıllıklandırılmış %4,3’lük artışı beklentileri karşıladı ancak Temmuz ayına göre %0,3’lük artış da iddiaların biraz üzerinde gerçekleşti.

Fed’in önümüzdeki haftaki toplantısına ekonomi ve istihdam piyasalarına ilişkin karışık verilerle girmesi nedeniyle piyasalar bu enflasyon raporuna odaklanmış durumda. Önceki enflasyon verilerinin beklenenden yavaş gelmesi Fed’in faiz artırımlarında sona ulaştığı yönündeki görüşleri destekledi.

Fed’in önümüzdeki hafta yeniden faiz artırmayacağına dair beklentiler hâlâ yüksek ancak yıl sonundan önce yeniden faiz artırımı yapıp yapmayacağına dair görüşler çok net değil. Fed yetkilileri, şu ana kadar attıkları adımların enflasyonu düşürme konusunda ne kadar işe yaradığını değerlendirmek için ara vermeye istekli olduklarının sinyalini verdi. Ancak bu rakamı yüzde 2 hedefine getirmekte kararlı olduklarını ve çalışmaların henüz bitmediğini de belirttiler.

Bugün piyasaları etkileyebilecek üç gelişme:

1. Daha fazla enflasyon verisi

Üretici fiyat Endeksi Saat 15.30 GMT’de açıklanacak. Analistler yıllık bazda %1,2, aylık bazda ise %0,4 artış bekliyor. Çekirdek ÜFE Analistler yıllık bazda yıllık %2,2, aylık ise %0,2 artış öngörüyor. Perakende satışlar da açıklanacak ve beklentiler önceki aya göre %0,2 artış yönünde.

2. Adobe avantajları raporu

Adobe Systems Incorporated ( ADBE) Hisse başına kazancın 3,97 dolar, gelirin ise 4,87 milyar dolar olması bekleniyor.

3. Lennarfayda raporu

Ev inşaatçısı Lennar Corporation ( UZUNLUK) hisse başına 3,51 dolarlık kazancı ve 8,49 milyar dolarlık geliri paylaşabilir.

ortahisar-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu