Haber

AFAD’IN MELEKLERİ LATTE VE ÇAKI YÜKSELTİYOR

AFAD Erzurum Köpek Eğitim Merkezi’ne getirilen 9 aylık Belçika Malinois köpeği ‘Çaki’ ve Alman kurdu ‘Latte’, göreve kabul edilmeleri için eğitmenleri Çağla Kirik ve Buse Gül Çayırlık tarafından eğitiliyor.

AFAD ekiplerince ‘keskin burun’ olarak adlandırılan deprem, heyelan, sel gibi afetlerde ‘gözleri ve kulakları’ olan köpekler büyük bir hassasiyetle yetiştiriliyor. AFAD Erzurum İl Müdürlüğü Afet ve Acil Durum Arama Kurtarma Birlik Müdürlüğü Köpek Eğitim Merkezi’nde ‘Çaki’ ve ‘Latte’ isimli arama köpekleri şimdi 6 aylıkken yoğun bir eğitimden geçiyor. Çaki ve Latte’yi AFAD’ın melekleri Çağla Kırık ve Buse Gül Çayırlık büyütüyor.

AFAD arama kurtarma köpeklerinin kentsel arama kurtarma ve doğada arama kurtarma çalışmalarında görev aldıklarını belirten Köpek Arama Ekip Şefi Tuncay Turhan, şunları söyledi:

AFAD’a götürülecek köpekler artık yavru olarak alınıyor. Aday köpekler, AFAD Köpek Eğitim Merkezlerinde bir yıl boyunca temel itaat, temel hüner, ileri itaat ve batık eğitimi alırlar. Eğitimlerini başarıyla tamamlayan aday köpekler, eğitmenleri ile birlikte Köpek Arama Ekipleri Yeterlik Sınavına girerler. Köpeğin yer aldığı ekip, parkur, ileri itaat aşamaları ve enkaz gibi aşamalarda komiteye karşı iki yılda bir yapılan bir teste tabi tutulur. Başarılı olursa sertifikalandırılır. Aday köpekler böylece AFAD örgütüne üye oluyor. Sınavda başarısız olanlar bir yıl sonra tekrar sınava alınırlar.

Doğal afetlerin her an, her dakika ve her saat olabileceği inancıyla hareket ettiklerini vurgulayan Turhan, Erzurum Afet ve Acil Durum Arama Kurtarma Birim Müdürlüğü olarak Hatay’da olduklarını ancak Erzurum’daki ekibin göreve hazır olduğunu söyledi. Türkiye’nin her yerinde görev

haber-akcadag.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu