Haber

BAKAN SOYLU MALATYA İŞ İNSANLARI DERNEĞİ ÜYELERİYLE BULUŞTU

İçişleri Bakanı ve AK Parti İstanbul 2. Bölge Milletvekili Adayı Süleyman Soylu, Malatya İş İnsanları Derneği tarafından düzenlenen Malatya Halk Buluşması’na katıldı. Soylu yaptığı konuşmada, “Yaklaşık 7 yıldır İçişleri Bakanlığı olarak görev yapmaktayım, hayatımda bir gün bile bakanlık rahatını yaşamadım. Bir gün bile yaşasam haramdır. Ben bunu çok açık ve net söylüyorum.Çünkü bu Türkiye’nin zenginleşmesi ve bu ülkenin altyapısının güçlenmesi ve güçlenmesi içindir.”Çaba gösteren bir liderle yaşıyorum” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Malatya İş İnsanları Derneği (MİAD) üyeleriyle Şişli’deki bir otelde kahvaltı yapmak için merkeze geldi. Sarsıntı alanlarında yürütülen çalışmalardan bahseden Soylu, “Üç ayı doldurduk yani 90 günü tamamladık. 90 günü tamamladığımızda 830 binin üzerinde çadır kuruldu, 3 milyon insan yaşıyor. O çadırlarda bugün itibariyle 100 bin konteynerin tamamlandığını ve 400 bine yakın afetzedenin hayatını kaybettiğini, konteynerlerde yaşadığını, 100 bin konteynerin daha önümüzdeki iki ayda tamamlanacağını, yani 200 bin konteynerin daha biteceğini söyledi. 400 binden fazla afetzedemizin ailelerine kira yardımı verdiğimiz bin konteyner, ilk 10 bin lirayı 1 milyon 720 bin ailemize, 15 bin lirayı 600 bin ailemize taşınma yardımı olarak dağıttık. 4 milyon kişiye aşıyı sadece üç öğün vermeye çalışın, sadece ramazan ayında 2 milyon kişiye hep birlikte iftar veriyoruz, 15 bin esnafa da kesintili esnaf dükkânları kuruyoruz, bunlar sadece konteyner değil, bazıları ahşap, bazıları kalıcı esnaf dükkanlarıdır. Değerlendirebiliriz ve bunların 11 bini tamamlanmış durumda. Bunların 4 bini tamamlanma aşamasında” dedi.

“DEPREM BÖLGESİNE 2 BİN TUVALET, 10 BİN DUŞ”

Soylu, sallama alanına toplam 20 bin tuvalet, 10 bin duş, 7 bin çamaşır makinesi ve 5 bin kurutma makinesi kurulduğunu belirterek, her sabah 11 bölgedeki tüm tuvaletlerin temizlendiğini ve günde 90 bin kez temizlendiğini söyledi. LGS ve YKS’ye hazırlanan çocukların geride kalmaması için Milli Eğitim Bakanlığı ile çadırkent ve konteynerlerde de organize çalışmalar yürüttüklerini kaydeden Soylu, Malatya’da kütüphaneleri, derslikleri ve ofisleri olduğunu söyledi. Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve sınavlarına konsantre olabilecekleri diğer iller. spor Salonlarıyla en ince ayrıntısına kadar çalıştıklarını belirtti. Her gün gıda denetimlerinin yapıldığını ve haşerelerin üreme dönemi nedeniyle ilaçlama çalışmalarının devam ettiğini belirten Soylu, gelirleri azalan belediyelere de destek verildiğinin altını çizdi.

“TERMİK SANTRALİN PATLADIĞI DAKİKALAR İÇİNDE OLDUK”

Bakan Soylu, “Yaklaşık 7 yıldır İçişleri Bakanıyım, hayatımda bir gün bile bakanlık rahatlığını yaşamadım. Bir gün yaşadıysam bana haram. Bunu söylüyorum. çok net ve açık bir şekilde emeği geçen bir cumhurbaşkanının yanında yaşıyorum ama şunun altını çizebilirim: Tayyip Erdoğan gibi lider bulamıyoruz ve bir asırda gelen bir cumhurbaşkanının meslektaşı olarak gecemizi gündüzümüze kattık. “O yangında termik santral patlayacağı sırada arkadaşlarımızla birlikte termik santralin içindeydik, onları bir insan olarak nasıl karşıladığınıza burada risklerini anlatsam şaşarsınız. O saniye ve dakikalarda. Neden, çünkü Türkiye bu noktaya kolay gelmedi” dedi.

– İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu