Haber

İstanbulluların Dikkatine: Ormanlar ‘Böl Parçala’ Yöntemiyle İnşaata ve Beton Toplulaştırmaya Açılıyor

AK Parti Milletvekillerinin alelacele TBMM’ye getirdiği önergenin kapanması durumunda özel statülü ormanlar ‘böl böl’ yöntemiyle yapılaşmaya ve betonlaşmaya açılacak.

Sözcü’nün haberine göre, teklifin yasalaşması halinde, başta İstanbul’un Polonezköy, Sarıyer ve Beykoz ormanları olmak üzere imara açılmasına izin verilmeyen özel statülü ormanlar kesilerek betona dönüştürülecek. Kanun teklifiyle birlikte ormanda kesilecek ağaçları damgalama yetkisi ilk kez özel şirketlere verilecek. Ormandan izin verilenden yüzde 10 fazla ağaç kesilmesine de para alınarak müsamaha gösterilecek.

Kanun teklifiyle özel statülü ormanlar ‘böl böl’ formülüyle imar ve betonlaşmaya açılacak. Yönetmeliğe göre, mülkiyeti Osmanlı döneminden itibaren miras ve satış yoluyla değişen ancak devlet ormanı olarak koruma altına alınan şahıs ormanları 3 hektarın altına indirilerek ormanlık alandan çıkarılacak. Mevcut yasaya göre küçük modüller halinde de olsa bu ormanlar bir bütün olarak değerlendirildiğinden imar izni verilmiyor.

Anayasaya aykırı olduğu belirtilen bu yöntemle örneğin 30 hektar orman 11’e bölünerek 3 hektarın altına düşürülecek. Böylece başta İstanbul’un nefes alan ormanları olmak üzere ülke genelinde 15 bin kişinin gördüğü 25 bin 400 hektarlık orman kesilecek ve üzerine AVM, rezidans, rezidans ve iş merkezleri yapılacak. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu