Haber

Kar yağışı için beklenen gün geldi! İstanbul Valiliği kentte alınan önlemleri sıraladı, vatandaşları uyardı

İstanbul Valiliği’nin son açıklamasının ardından Meteoroloji Bölge Müdürlüğü, vatandaşları olumsuz hava koşullarına karşı dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda uyardı.

EKİPLER GÖRÜŞ KONUSUNDA

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü’nün son bilgileri paylaşmasının ardından İstanbul Valiliği de olumsuz hava koşullarına karşı basın açıklaması yaptı. Vatandaşları dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda uyaran Valilik açıklamasında; AFAD, büyükşehir ve ilçe belediyeleri ile güvenlik, trafik, sağlık ve ulaşımla ilgili görevleri bulunan tüm kurumlarımız ilimizde karla mücadele çalışmalarını yürütmek üzere 24 saat hizmet vermeye hazır olacak.” .

EKİP SAYISI GEÇEN YILA GÖRE YÜZDE 143 ARTTI

Açıklamada ayrıca, 5 bin 277 kilometrelik yol ağı üzerindeki 57 iş makinesi noktasında 11 bin 130 işçi, 171 acil çıkış noktası ve 23 Karayolu Servis Tesisi, 2 bin 591 iş makinesi, 475 bin 400 ton atık olduğu belirtildi. 101 noktada tuz ve 3 bin 640 ton solüsyon kapasitesi. Kar ve buzlanma ile birlikte efor çalışmasına hazır olduğu belirtildi. 437 araç ve 2.142 işçi ile İl Jandarma Komutanlığı, 210 araç ve 703 işçi ile İl Emniyet Müdürlüğü, 101 noktada 2 bin 300 çalışan ve 162 araç ile Kızılay ve 1.250 çalışan, istekli ve 84 araç ile AFAD İl Müdürlüğü. çalışmalarını destekleyeceklerini vurguladı. Açıklamada ayrıca bu çalışmalarda kullanılmak üzere temin edilen iş makinesi, çekici ve kurtarıcı sayısının 2022 yılına göre yüzde 143 arttığı belirtildi.

TIR, TIR VE ARAÇ SÜRÜCÜLERİNE UYARI

Vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyaran İstanbul Valiliği, “Karayolu güzergâhında 23 hizmet tesisinde 5 bin 598 araçlık otopark kapasitesi var. İlimizde yürütülen çalışmaların yanı sıra olumsuz hava koşulları ve karla mücadele çalışmaları da sürüyor. Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezimizde karayolu, havayolu, demiryolu ve denizyolu taşımacılığında ilgili kurumlarımız tarafından İstanbul’a gidecek tır, tır ve diğer araç sürücülerimizin kış lastiği takma konusunda gerekli hassasiyeti göstereceklerine ve mevzuata uygun hareket edeceklerine inanıyoruz. Bölgemizde olumsuz hava koşullarından zarar görmemek için uyarıların yapılmasını bekliyoruz.” sözlerine yer verdi.

OTELLERDE EVSİZLER ONURLANIR

Öte yandan İstanbul’da hafta sonu düşmesi beklenen yoğun kar yağışı ve soğuk havadan olumsuz etkilenmesi muhtemel 618 evsiz vatandaş, İstanbul Valiliği tarafından otellerde ağırlanıyor.

İBB TEDBİRLERİNİ ALDI

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu da yarından itibaren megakentte beklenen kar ve şiddetli fırtına konusunda vatandaşları uyardı. Kar küreme ve tuzlama araçlarının yanı sıra işçilerin de hazır olduğunu belirten İmamoğlu, “Toplu ulaşımda olası aksamalar için ek seferler devreye alındı; metro, metrobüs ve Şehir Hatlarında sefer sayısı duruma göre artırılacak. Yoğunluğa. Uyarılara uyulması önemlidir.” söz konusu.

haberseferihisar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu