Haber

Meclis Başkanı Şentop, Üsküp’teki Maarif Okulları kampüsünün açılışını yaptı

ANKARA (İGFA) – Meclis Başkanı Mustafa Şentop burada yaptığı konuşmada, “Milletimiz geçmişte sayısız kültürü bir araya getirmiş, her defasında medeniyeti yükseltmiş müstesna milletlerden biridir.” söz konusu.

Medeniyetimizin temelinde insani, manevi ve dini bedellerin yattığını ifade eden Şentop, “Atalarımız Balkanlar’daki hakimiyetleri sırasında bölgeyi binlerce eserle süslemişler ve burada muazzam bir kültürel miras bırakmışlardır. Evlerimiz, camilerimiz, camilerimiz, bugün Balkanlar’da ayakta duran kütüphaneler, köprüler, hamamlar, çeşmeler ve diğer güzide eserlerdir.Eserlerimiz somut eserlerdir, önemli bir kısmı yok olmuş olsa da medeniyetimizin seviyesini gösteren izlerdir.” dedi.

Şair Yavuz Bülent Bakiler’in Balkanlar’daki Osmanlı mirasını anlatan şiirine değinen Şentop, “Atalarımızın burada inşa ettiği medeniyet kimliği elbette ki en değerli miras, onun burada kurduğu farklı kültürler arasındaki sevgi bağıdır. hem Müslümanları hem de diğer Balkan halklarını, gayrimüslimleri etkilemiş ve Balkan kimliği oluşturmuştur.Bunu yaparken onlara bağlı mevcut kültür, inanç ve değerleri yok etmeye veya yok etmeye teşebbüs etmemiş, aksine var olana yaklaşmıştır. Kültürü hoşgörü ve adaletle birleştirdi. Buralardaki inanç, kültür ve medeniyetten istifade etti; kültür ve medeniyet anlayışını bunlarla zenginleştirdi. Balkanlarda kültürleri topladı, bir medeniyet kurdu ve özünde Osmanlı Balkan devleti oldu.” söz konusu.

Osmanlı hakimiyetindeki hoşgörü ortamının somut örneklerinin Balkanlar’ın her köşesinde görüldüğünü ifade eden Şentop, “Bu dönemde Balkanlar’da tüm dinlere mensup müminler barış içinde yaşadılar. Mescit, kilise ve havralar yan yanaydı. Bugün Kuzey Makedonya’da hala bire bir hoşgörü, bir arada yaşama iradesi var.Kültürel zenginliği koruma arzusunu görmek bizleri mutlu ettiğini belirtmek isterim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu