Haber

Yemen’in elektrik ihtiyacını karşılamak için 70 bin ton akaryakıt yardımı Aden’e ulaştı

Suudi Arabistan, Yemen’in elektrik ihtiyacını karşılamak için Aden’e 70 bin ton petrol türevi içeren yardım gönderdi.

Yemen’in resmi ajansı SABA’da yer alan habere göre, Suudi Arabistan’ın İran destekli Husilerden kurtarılan bölgelerdeki santrallerin faaliyetlerini sürdürmek amacıyla Aden’e gönderdiği akaryakıt takviyesi Ez-Zeyt Limanı’na ulaştı.

Suudi Arabistan’ın “Yemen Kalkınma ve Yeniden İnşa Projesi” kapsamında gönderilen 200 milyon dolarlık ikinci taraf yardımının 70’ten fazla santralin faaliyete geçmesini sağlayacağı belirtildi.

Yardımın Aden’e ulaşmasının ardından düzenlenen programda konuşan Yemen Enerji Bakan Yardımcısı Abdullah Hacir, bu takviyenin, özellikle Husilerin petrol limanlarını ve Hadramawt ve Shabwa’daki tesisler.

Suudi Arabistan Yemen Kalkınma ve Yeniden Yapılanma Proje Ofisi Direktörü Ahmed al-Madheli, destek paketinin Yemen’de kamu hizmetlerinin iyileştirilmesine ve vatandaşlara verilen elektriğin kullanım süresinin artırılmasına katkı sağlayacağını belirtti.

Yemen’de İran destekli Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana’a ve bazı bölgelerin kontrolünü elinde tutuyor. Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçleri, Mart 2015’ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetini destekliyor.

Ülkede 7 yıldır devam eden çatışmalarda yaklaşık 377 bin kişi hayatını kaybetti. Dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer alan Yemen’deki iç savaş nedeniyle büyüyen insani kriz vahim boyutlara ulaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu