Haber

Zelenski kararını iftar sofrasında açıkladı

Ukrayna Devlet Lideri Volodymyr Zelenski, dün Ukrayna devletinin Ukraynalı Müslüman askerleri, Kırım Tatar Millet Meclisi liderleri ve Müslüman din adamlarının temsilcileriyle birlikte Kiev bölgesindeki Kırım Tatar Kültür Merkezi olan Birlik binasında verdiği iftar yemeğine katıldı. İftara Kırım Tatar Türklerinin lideri Mustafa Kırımoğlu da katıldı; Zelenski ile görüştü.

Zelenski daha sonra işgalin başlangıcından bu yana yaşanan değerli konuları değerlendirdiği klasik millete hitaben yaptığı günlük konuşmasında devlet düzeyinde verilen iftar yemeğine ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Devletimizin resmî hayatına yeni bir hürmet geleneği ekliyoruz. Ukrayna’da yüzbinlerce Müslüman ve dünyanın Müslüman toplumu – farklı ülkelerden, farklı milletlerden – mübarek Ramazan ayında oruç tutuyor. Gün batımından sonra iftar Bu Ukrayna’nın her yerinde ve hatta cephede, savaş koşullarında bile böyledir.Kırımtatar halkı ramazan ayına saygı duyar.Saygı her zaman karşılıklı olmalıdır.

Bu nedenle bu yıldan itibaren her yıl Ukrayna’da Cumhurbaşkanı’nın katılımıyla böyle özel bir anma töreni düzenlenecek. Bu da bugün ilk kez Kırım Tatar Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Dünya bilmeli ki, uluslararası ilişkilerde saygı ve düzen, Ukrayna’nın her yerinde olduğu gibi, ancak Kırım’a Ukrayna bayrağı çekildiğinde, özgürlük olduğunda geri dönecektir.

Ukrayna’nın savunma güçlerinde herkesle birlikte savaşan ‘Ukraynalı Müslümanlar’ askerlerimizi ödüllendirme şerefine nail oldum. Askerlerimiz, parlamento temsilcilerimiz ve tüm Ukrayna Müslüman toplumu ile iftar sofrasını paylaşmaktan onur duydum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu