Haber

Doğuştan omurilikte gelişim bozukluğu olan Simge Elif Poyraz, halterde Türkiye şampiyonu oldu.

ANTALYA’da omurilikte nadir görülen bir gelişim bozukluğu ile dünyaya gelen ve bir süre sonra bacak kaslarını güçlendirmek ve yürümek için spora başlayan Simge Elif Poyraz (27), halterde Türkiye şampiyonu oldu.

Kepez’de yaşayan Poyraz ailesinin üç çocuğundan en küçüğü olan Simge Elif Poyraz, omurilikte bir gelişim bozukluğu olarak bilinen Spina Bifida hastalığı ile dünyaya geldi. Çocukluğunda hastalığı nedeniyle bazı sıkıntılar yaşayan Poyraz, 12 yaşındayken sol bacağından kısmen felç oldu. Hayatına koltuk değnekleriyle devam eden Poyraz, rahatsızlığı nedeniyle birçok kez ameliyat oldu.

Engelli eğitimine de engel olan Poyraz, bir süre sonra tekerlekli sandalye ile hayatına devam etti. Fizik tedavi görmeye başlayan Icon, kendisi gibi tekerlekli sandalye ile hayatını sürdüren halter sporcusu Faruk Öztürk ile burada tanıştı. Zayıf olan bacak kaslarını tekrar ayağa kalkabilmek için güçlendirmek isteyen Simge, Faruk’un yönlendirmesiyle haltere başladı. İLK YARIŞMASINDA 2. OLDU Büyük bir azimle çalışan Poyraz, haltere başladıktan kısa bir süre sonra katıldığı Bedensel Engelliler Türkiye Şampiyonası’nda 2. oldu. Halterle tüm hayatı değişen Icon, bir süre sonra evlere kapanmayı bırakıp Konyaaltı Belediyesi’nde çalışmaya başladı. Sakatlıkları ile kendisine engel olamayan Icon, geçtiğimiz ay Aydın’ın Nazilli ilçesinde düzenlenen Bedensel Engelliler Türkiye Halter Şampiyonası’nda birinci oldu. Hedeflerinden hiçbir zaman vazgeçmediğini söyleyen arkadaşı Poyraz sayesinde sporla tanıştı, “Sporla halterde dünya şampiyonu olan arkadaşım Faruk sayesinde tanıştım. İlk düşüncem başladığım zamandı. Bacak kaslarımı güçlendirmek için. Kısa süre sonra yapılan şampiyonada Türkiye 2.’si oldum. Başarıyı görünce fikrim değişti ve tamamen kollarıma odaklandım ve hedefim şampiyon olmaktı” dedi.

Halterin tüm hayatını değiştirdiğini belirten Poyraz, “Spordan sonra çalışmaya başladım, evimi aldım. Spor benim hayatım oldu diyebilirim. Halter olmasa ne yapardım bilmiyorum. Kalmadım. Geçen ay yapılan şampiyonada Türkiye 1.’si oldum.Çok sayıda sakatlık ve beyin sarsıntısı geçirdiğim için beklemiyordum.Biz de antrenman yapamadık. Bayrağımızı Avrupa’da dalgalandırmak istiyorum. Bunun için 2025 Avrupa Şampiyonası’na hazırlanıyorum” dedi.

gelendostajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu