Haber

Rusya’da askerlere bedava sperm dondurma hakkı: Bütçe ayrılacak

Moskova yönetiminin “kısmi seferberlik” ilan etmesiyle, Ukrayna savaşına katılan Rus askerlerinin sperm bankasında spermlerini ücretsiz olarak dondurma hakkına sahip olacağı açıklandı. TASS’ın Rusya Avukatlar Birliği Başkanı İgor Trunov’a dayandırdığı habere göre, Sağlık Bakanlığı söz konusu plana ilişkin bütçe yardımı talebine yanıt verdi.

SİGORTA İZİN VERİRSE BEDELSİZ KULLANILACAK

Trunov, “Bakanlık, 2022-2024 özel askeri operasyonuna katılmak üzere seferber edilen vatandaşlar için germ hücrelerinin (spermatozoa) ücretsiz olarak korunması ve depolanması için federal bütçeden mali destek olasılığını belirledi” dedi. Buna göre aileler, sağlık sigortalarının da izin vermesi halinde depolanan biyomateryalleri ücretsiz olarak kullanabilecek.

BAŞVURU SAYISI İKİYE KAT ARTTI

‘Kısmi seferberlik’ açıklamasının ardından spermlerini dondurmak için başvuran Rusların sayısının üç katına çıktığı kaydedildi. Bolşoy Gorod dergisi, sperm dondurma hizmeti alanların çoğunlukla kanser gibi ciddi hastalıkları olan kişiler olduğunu ancak artık seferberliğe giden erkeklerin de aralarına katıldığını bildirdi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu